Co s jarní zahradou? Rozhovor s naší paní jednatelkou Marií Machanderovou

Marie Machanderová

Jak připravit zahradu na jaro, co vysévat jako první a proč zapomenout na mulčovací textilii? O praktické rady a zkušenosti se podělila paní jednatelka Marie Machanderová.

Jarní úklid a příprava zahrady

Jaké jsou první kroky při jarním úklidu zahrady? Co je potřeba udělat nejdříve?

Nejprve je třeba vyhrabat zbylé listí, ostříhat trvalky a keře, doplnit v záhonech chybějící mulč, například kůru či štěpku, a ořezat ovocné stromy.

Jak nejlépe odstranit zbytky listí a staré rostliny, aby zahrada byla připravená na novou sezonu?

V dnešní době může pomoci odstranit listí fukar, hrábě jsou ale jistotou. Suché části rostlin (např. květy) pak ostříhat ručními nůžkami, nebo si můžete pomoci plotostřihem. Avšak s opatrností, aby nedošlo k poškození mladých rostlin.

Jak na jaře správně připravit záhony pro výsadbu? Jaké jsou nejčastější chyby?

Záhon musí být dobře prokypřený, ideálně obohacený o kompost nebo jiné organické látky či hnojiva. Do budoucna, zvlášť u trávníku, není špatné mít záhon ohraničen neviditelným lemem. A největší neplechou v záhonu je mulčovací textilie, téměř nikdy se nepodaří, aby nevylézala, a dle mého názoru do zahrady nepatří. Nezabrání ani plevelům, ty spolehlivě vyklíčí nad textilií. Mulčovací plachetka také negativně ovlivňuje život v půdě, zabraňuje přístupu vzduchu a současně zabraňuje odnožování výběžkatých druhů rostlin. To raději dát vyšší vrstvu mulče, nebo jako mulčovací materiál použít štěrk, lávu či kamínky.

Jak správně založit kompost na jaře? Jaké materiály je vhodné přidávat?

Pro kompost je vhodné mít vyhrazený prostor na zahradě, který je dobře přístupný, kam se dá případně zajet traktůrkem a přehodit jej, nebo ručně přeházet. Základ kompostu může tvořit posekaná tráva, další rostlinné zbytky rostlinného původu (listí, ostříhané suché části rostlin), naštěpkovaná dřevní hmota a z kuchyně biologické zbytky rostlinného původu, případně skořápky, čajové sáčky, menší pecky a podobně. Kompost je použitelný přibližně po jednom roce, důležité je, aby byl homogenní a zcela rozložený.

Jak zabránit nadměrnému výskytu plevele na záhonech už na jaře?

Část vyřeší přidání mulče, zapojení porostu záhonu, a na zbytek je nutná motyčka. Je sice možné v předjaří provést postřik proti klíčícím plevelům, ale to pouze v nejzazším případě. Takový herbicid může v trvalkovém záhonu udělat více škody než užitku.

Studenec

Péče o stromy, keře a trávník

Kdy je nejlepší doba pro prořezávání ovocných stromů a keřů? Jak správně na to?

V našich podmínkách přibližně od počátku března do čarodějnic u jádrovin. Peckoviny řežeme v době květu nebo po odkvětu. A jak správně na to? To je na delší povídání. Základem jsou ostré nůžky a houseník, nabroušená pilka a v některých případech odvaha lézt do korun stromů. Obecně je třeba koruny prosvětlit, prořezat větve, které jdou dovnitř, a často jednotlivé větve sesadit, vždy na venkovní pupen.

A co se týká keřů, obecně keře kvetoucí na jednoletém dřevě řežeme brzy zjara, například tavolníky, komule, ořechoplodce, hortenzie latnaté. Keře kvetoucí na dvouletém dřevě řežeme po odkvětu, například hortenzii velkolistou, zlatici, pustoryl či vajgélii. Solitérní keře zmlazujeme průklestem, živý plot řežeme poprvé v předjaří, podruhé v polovině léta.

Jak pečovat o trávník na jaře a co dělat, když je po zimě poškozený?

Na jaře je dobré provést vertikutaci trávníku, následně jej prohodit křemičitým pískem a před jarním zahradnickým deštíkem přihnojit trávníkovým hnojivem (NPK s vyšším obsahem dusíku). Při poškození nebo v případě výskytu chorob na trávníku tato místa vyhrabat a v případě silného výpadku přeset. Pokud trápí váš trávník plíseň, je vhodné použít postřik, například Ortiva.

Studenec-2

Výsev a výsadba zeleniny

Jaká zelenina se může vysévat jako první? Které druhy snesou i nižší teploty?

Předpěstovat si můžeme papriky, rajčata, okurky, celer. To ale doma v teple. Přímo na záhon můžeme jako první vysévat mrkev, petržel, hrášek, špenát, to už začátkem dubna. S ostatním je potřeba počkat. Vždy ale záleží na počasí.

Jaké druhy listové zeleniny, například salát nebo špenát, je možné již vysadit?

Do fóliovníku můžete vysadit salát i špenát už nyní. Na záhon musíme ještě přibližně měsíc počkat. Hovoříme o předpěstované sadbě.

Jaké plodové zeleniny je lepší předpěstovat ve skleníku nebo doma, než je vysadíme ven?

Ideálně si předpěstovat rajčata, papriky, dýně, cukety a melouny. Můžeme předpěstovávat i okurky, ale ty spolehlivě vyklíčí i při výsevu přímo na záhon. Tady ale musíme počítat s pozdější sklizní.

Jaký je rozdíl mezi výsevem přímo na záhon a předpěstováním sazenic?

Hlavním rozdílem je termín sklizně. Předpěstování nám uspíší sklizeň přibližně o měsíc.

Návrh bez názvu (1)

Ochrana rostlin a péče o květiny

Jak správně chránit rané výsevy před jarními mrazíky? Pomůže textilie nebo jiný způsob?

Není-li k dispozici skleník nebo pařeniště, tak ano, pomůže netkaná textilie. Ideálně by neměla ležet na rostlinách. A přes ni je možné dát také 50% stínovku, která ochrání mladé rostlinky před prudkým sluncem. U zeleniny je dobré během dne textilii odkrývat, abychom předešli přehřátí rostlin a chorobám. Opatrně ale na slunce.

Jaké rostliny rozkvétají brzy na jaře a kdy je ideálně sadit?

První, snad ještě v zimě, kvetou čemeřice. Ty by neměly chybět v podrostu žádné zahrady. Na jaře pak rozkvétají jako první cibuloviny, například narcisy, tulipány a krokusy, které se sází již na podzim. Mezi prvními kvetoucími keři uvidíme kaliny nebo vilíny. Mezi časné trvalky patří jaterník podléška, koniklece nebo prvosenky. Ke květu se už chystají tařičky, plamenky a hvozdíky. Jako kontejnerované je můžeme sadit prakticky kdykoli.

Jaké metody doporučujete na ochranu mladých rostlin před škůdci, například slimáky nebo mšicemi?

Prvními škůdci bývají mšice, ochranu proti nim je vhodné provádět ještě v předjaří, v bezlistém stavu dřevin, přípravky na bázi oleje (například Rock Effect), a následně při rašení prvních lístků postřik zopakovat. V případě silného napadení je možné provést lokálně ochranu kontaktními insekticidy (například Karaze Zeon). Proti slimákům se dají použít granule.

Studenec-4

Pěstování na balkoně a terase

Jaké jsou nejlepší bylinky pro pěstování v květináčích na balkoně?

Zde se fantazii meze nekladou. Jakákoliv bylinka, kterou v kuchyni využijete, se dá pěstovat v květináči na balkoně a může tvořit příjemné zákoutí u posezení.

Jak zajistit, aby se balkonové rostliny nepřehřívaly na slunných balkonech?

Na slunci exponované balkony je lepší volit rostliny, které dobře snáší slunné stanoviště (šalvěj, levandule, rozmarýn, oregano, tymián, majoránka, vavřín), a i tak si pohlídat zálivku.

Dá se na balkoně pěstovat zelenina? Které druhy doporučujete?

Z takových rajčat může být na konci vegetace na balkoně pěkná džungle. Stejně tak se dají pěstovat okurky a papriky, a věřím, že šikovný zahrádkář na balkoně vypěstuje i salát, ředkvičky, kedlubny, pažitku nebo třeba hrášek. Kromě zeleniny lze ale na balkoně pěstovat i spoustu druhů ovoce. Jsou vyšlechtěny speciální odrůdy borůvek nebo malin, které jsou vhodné do nádob a do menších prostor. Určitě jsou vhodné i stáleplodící převislé jahody.

Jaké nádoby jsou nejlepší pro pěstování rostlin na balkonech a terasách?

Ideální jsou samozavlažovací nebo vyvýšené truhlíky podél zábradlí a mnohdy stačí i obyčejné květináče s podmiskou, které mohou být i stylové. Nabídka je dnes neuvěřitelná.

Jak správně zavlažovat balkonové rostliny, aby netrpěly suchem?

Pravidelná zálivka je naprostou nutností. U některých druhů, zvlášť zeleniny v menších květináčích, to může být v horkých letních dnech i denní zálivka. Nezapomínejte do zálivky přimíchávat i hnojiva na podporu kvetení a následného plození.

Jaké květiny jsou nejodolnější a nejméně náročné na péči pro začínající pěstitele?

Pokud hovoříme o letničkách na terasách a balkonech, tak doporučuji klasické muškáty. Jsou v nabídce v mnoha barvách, v mnoha kultivarech. Jsou odolné a velmi vděčné. A samozřejmě jakékoli bylinky – tam dbejte pouze na dostatečnou zálivku. Pokud chcete osazovat trvalkami, tak jsou vhodné šalvěje či levandule, druhy, které zvládnou plné slunce. Variantou jsou i traviny.

Jak vytvořit na balkoně příjemné prostředí pomocí rostlin, například pro relaxaci nebo jako přírodní clonu před sousedy?

Dle dispozic a možností balkonu je vždy na výběr z mnohého. Může to být stálezelená stěna z bobkovišní (kultivar 'Sofia' a 'Elly'). Krásné zákoutí mohou vytvořit různé traviny doplněné o kvetoucí trvalky. Nebo bambusy – ty ale vyžadují opravdu vydatnou zálivku. Pokud chceme do nádob kvetoucí keře, tak jsou vhodné hortenzie nebo drobné kultivary komule. Atmosféru doladí letničky, například muškáty nebo petúnie. V našem zahradnictví je jaro v plném proudu.

Studenec-5

Může se hodit